Το φοιτητικό παράρτημα ΙΕΕΕ του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, και το τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής, με χαρά σας προσκαλούν την Τετάρτη 16/12/2015 και ώρα 12:00 μμ, στο ισόγειο του τμήματος (Αίθουσα Σεμιναρίων) για το «άναμμα» του χριστουγεννιάτικου δένδρου του τμήματος, συνδυάζοντας την παράδοση και την έννοια του Διαδικτύου των Πραγμάτων (Internet of Things). Διαδίκτυο των Πραγμάτων, είναι το δίκτυο συσκευών που μεταδίδουν/αξιοποιούν δεδομένα από το φυσικό περιβάλλον για να παρέχουν κάποια υπηρεσία και μπορούν να επικοινωνούν (και) μέσω internet. Το μεγαλύτερο μέρος από αυτσ ΔΕΝ είναι υπολογιστής με τη παραδοσιακή μορφή (smartphone/laptop/tablet), αλλά είναι «πράγματα» (things), δηλαδή κάποιο άλλο είδος συσκευής/embedded device με αισθητήρες. Στο πλαίσιο της παραπάνω έννοιας, οι φοιτητές του παραρτήματος ΙΕΕΕ σχεδίασαν και υλοποίησαν μια «ανοικτού κώδικα» πλατφόρμα επικοινωνίας των ηλεκτρονικών συσκευών με το φυσικό κόσμο βασισμένη σε arduino, χρησιμοποιώντας αισθητήρες κίνησης, ήχου, καθώς και mobile εφαρμογών. Σκοπός αυτής της εκδήλωσης θα είναι να παρουσιαστεί στο ευρύ κοινό ένας εναλλακτικός τρόπος «ανάμματος» του χριστουγεννιάτικου δένδρου.

Δείτε το σχετικό βίντεο της εκδήλωσης: